Novinky v projekte rašelinísk

5. júl 2013, autor: Dušan Šácha
Novinky na stránke
Posledná aktualizácia stránky projektu priniesla dlho očakávaný fotoblog.
V kapitolách Jar - Zima sú zaradené fotky Popradského a Šujského rašeliniska v príslušnom ročnom období. Za tieto fotografie môžete hlasovať a obdobia sú tiež otvorené pridávaniu nových fotiek návštevníkmi stránky.
Kapitola Rôzne sa venuje dôležitým udalostiam v projekte. Obrázky do tejto kapitoly pridáva len administrátor projektu. Ak by ste mali záujem uverejniť svoju fotku v tejto kapitole, pošlite nám ju mejlom.
Ďalšou novinkou na stránke je sprehľadnenie hlavného menu, ktoré sa nám za posledné mesiace poriadne rozrástlo.
26. jún 2013, autor: Dušan Šácha
Brigáda v Šuji
Ďalšia brigáda sa bude konať na Šujskom rašelinisku, a to v termíne 12.-13.7. (piatok a sobota).
Informačný plagátik si môžete stiahnuť (a ďalej ho šíriť) v časti Na stiahnutie: www.vazky.sk/raseliniska/na_stiahnutie.php.
Na brigádu sa je potrebné prihlásiť cez online formulár na stránke NP Malá Fatra: www.npmalafatra.sk/kontakt/kontaktny-formular-brigada-sujske-raselinisko/.
Cezpoľným dobrovoľníkom môžeme preplatiť cestovné. Ak o to máte záujem, ohláste sa vopred na dusan.sacha@vazky.sk.
Všetkým zabezpečíme malé občerstvenie a drobnosť na pamiatku.
Vítaní sú aj tí, čo môžu prísť len na jeden deň.
Ďalšie informácie poskytneme na adresách anna.dobosova@sopsr.sk a dusan.sacha@vazky.sk.
Všetkých srdečne pozývame a tešíme sa na vás!
20. jún 2013, autor: Dušan Šácha
Návšteva vo Švajčiarsku
Zástupca Spoločnosti Aqua vita bol v čase 9.-16. júna na služobnej ceste vo Švajčiarsku. S partnerom projektu SAGLS sme navštívili viaceré lokality na severe a západe Švajčiarska s cieľom porovnať skúsenosti s ochranou vzácnych druhov vážok a starostlivosť o ich biotopy. Ťahákmi boli Nehalennia speciosa, Coenagrion mercuriale, Leucorrhinia caudalis, L. pectoralis, Somatochlora flavomaculata, Gomphus pulchellus a Sympetrum depressiusculum. Väčšinu druhov sa nám podarilo vidieť na živo, získali sme tiež cenné poznatky o tom, ako sa Švajčiari o ne starajú. Postrehy a fotky z cesty sa už čoskoro objavia v pripravovanom fotoblogu.
7. jún 2013, autor: Dušan Šácha
Správa o brigáde
V stručnosti: Boli sme tam traja - Magda, Braňo a ja. Ale aj napriek tomu to dopadlo dosť dobre.
Bridádu sme zorganizovali na štvrtok kvôli škole (malo prísť 60 detí so sprievodom). Keďže celý týždeň a ešte aj vo štvrtok ráno pršalo, deti radšej zostali v škole, aby neochoreli, a museli sme vymyslieť plán B. Ten znel: dobrovoľníci, ktorí sa dostavili, čistili rašelinisko. Ja som si na hodinku odskočil do školy a deťom som spravil prednášku o rašelinisku. Potom som sa pridal k manuálne pracujúcim.
Prednáška dopadla výborne, deti aj učiteľky boli spokojné. Aj naša údernícka trojka sa činila, od náletov sme vyčistili asi 2 áre plochy. Dokonca na nás nakoniec zasvietilo slnko.
Brigádu sme zavŕšili exkurziou po rašelinisku a ukončili o 16.30.
Keďže sa prišli pozrieť aj zástupcovia tlače, môžete si o našich aktivitách prečítať tu: poprad.korzar.sme.sk/c/6827328/dobrovolnici-zachranuju-popradske-raselinisko.html.
Brigáda sa určite zopakuje a už teraz vás všetkých pozývame.
29. máj 2013, autor: Dušan Šácha
Príďte aj vy na brigádu!
Budeme dávať do poriadku Popradské rašelinisko. Stretneme sa vo štvrtok 6. júna priamo na mieste. Treba si doniesť pracovné rukavice a náradie (podľa dohody).
Brigádovať sa bude od rána do večera, takže prísť môžete v tom čase hocikedy podľa vlastných možností. Záujemcov však prosíme, aby sa nám vopred ozvali mailom na adresu dusan.sacha@vazky.sk, aby sme mali prehľad, kto a kedy príde, a s každým sa dohodli na rozsahu, v ktorom sa do brigády zapojí, ako aj potrebnom náradí.
Plagátik o brigáde je k dispozícii na stránke "Na stiahnutie" ( www.vazky.sk/raseliniska/na_stiahnutie.php ).
Každý zúčastnený od nás dostane malú pozornosť na pamiatku. Cezpoľným dobrovoľníkom tiež dokážeme prispieť na cestovné. Na všetkých sa tešíme.
12. máj 2013, autor: Dušan Šácha
Stručne o doterajšom priebehu projektu
- v marci a apríli prebehli dve kontroly zo strany Nadácie EKOPOLIS, Švajčiarskeho veľvyslanectva a ÚV SR
- začal sa terénny výskum na lokalitách
- práca na príprave náučných chodníkov pokračuje, aj keď je podstatne náročnejšia ako sme predpokladali (komplikované vlastnícke vzťahy)
- pripravujeme brigády, poteší účasť každého dobrovoľníka (termíny budú včas oznámené)
- na návštevu prichádza švajčiarsky partner (Švajčiarska pracovná skupina na ochranu vážok), bude u nás od 13. do 17. mája
12. máj 2013, autor: Dušan Šácha
Informačné materiály o rašeliniskách vydané
Podarilo sa nám dosiahnuť prvý cieľ projektu. Informačný materiál o Popradskom rašelinisku (hra Hodina otázok) je už vydaný, materiál o Šujskom rašelinisku (brožúra do vrecka) sa práve tlačí.
V prípade záujmu sú k dispozícii u nás ( vazky.sk/raseliniska/kontakt.php ) alebo na správach príslušných národných parkov (TANAP, Malá Fatra).
12. máj 2013, autor: Dušan Šácha
Aktualizácie stránok rašeliniskového projektu
V súčasnosti pracujeme na zlepšení stránok projektu ochrany Šujského a Popradského rašeliniska. Ako ste si už všimli, pribudol Terénny zápisník a Novinky v projekte. V najbližšom čase sa objaví aj Fotoblog.
1    2   
 
TOPlist